Notable Performances 2013

DIVISION ONE
SCORES 200 AND OVER
SCORES TEAMS
308-8       Haworth v Cullingworth (143)
287-7          Crossflatts v Embsay (160)
277-5         Crossflatts v Bradley (128)
275-9        Ingrow St John's v Crossflatts (177)
271-8          Bingley Congs v Embsay (223-7)
265-8          Ingrow St John’s v Bradley (37-9)
260             Haworth Road v Haworth (228-8)
255-7          Thornton v Embsay (131)
252-6          Thornton v Bradley (170)
252-9          Barrowford v Thornton (163-9)
252             Haworth Road v Thornton (113)
251-4          Oakworth v Embsay (211)
241-8          Ingrow St John’s v Barrowford (200-6 rsp)
240-8          Crossflatts v Bingley Congs (112)
238-8          Haworth Road v Cullingworth (208-9)
231-9          Crossflatts v Embsay (188)
229-3          Cullingworth v Haworth (205)
229-6          Bingley Congs v Cullingworth (163-7 blst)
229-9          Haworth v Crossflatts (102)
228-8          Haworth v Haworth Road (260)
225-7          Cullingworth v Thornton (160)
225-7          Crossflatts v Foulridge (213)
225-7          Crossflatts v Thornton (200-8)
DIVISION TWO
SCORES 200 AND OVER
SCORES TEAMS
364-9          Riddlesden v Wilsden (81-7)
318-6          Barrowford II v Pendle Forest (74)
300-9          Oakworth II v Pendle Forest (69-8)
295-7          Denholme v Oakworth II (255)
291-5          Oakworth II v Barrowford II (227)
289-5          Long Lee v Sutton (155)
288-9          Riddlesden v Ingrow (202)
275-5          Cowling v Barrowford II (141)
268-3          Cowling v Oakworth II (102)
256-7          Barrowford v Airedale (143)
255             Oakworth II v Denholme (295-7)
251             Barrowford II v Sutton (150-9)
243-7          Denholme v Wilsden (156)
242-1          Ingrow v Long Lee (238-8)
242-9          Barrowford II v Airedale (174-8)
238-8          Long Lee v Ingrow (242-1)
237-6          Riddlesden v Glusburn (127)
237-7          Riddlesden v Glusburn (189-7)
236-8          Riddlesden v Oakworth II (142-9)
230-5          Riddlesden v Barrowford II (106-8)
229-8          Denholme v Pendle Forest (89-9)
229             Oakworth II v Cowling (142)
228-4          Barrowford II v Oakworth II (227-7)
228             Sutton v Oakworth II (142-7)
227-7          Oakworth II v Barrowford II (228-4)
227             Barrowford II v Oakworth II (294-5)
226-4          Denholme v Ingrow (12-0 rsp)
225             Riddlesden v Sutton (225)
DIVISION THREE
SCORES 200 AND OVER
SCORES TEAMS
345-5          Cononley v Eldwick & Gilstead (108)
334-8          Wilsden II v Sandy Lane (143)
326-5          Haworth WE v Crossflatts II (173-9)
307-7          Chatburn v Cononley (304-5)
304-5          Cononley v Chatburn (307-7)
296-5          Cononley v Ingrow St John’s II (238)
293-3          Sandy Lane v Crossflatts II (81-7)
265-5          Eldwick & Gilstead v Ingrow St John’s (264-8)
264-8          Ingrow St John’s II v Eldwick & Gilstead (265-5)
244             Sandy Lane v Cononley (136)
243-8          Wilsden II v Haworth Road II (87-9)
241-8          Bradford & Bingley III v Crossflatts II (72-9)
241-8          Sandy Lane v Bradford & Bingley III (191)
238             Ingrow St John’s II v Cononley (296-5)
237-9          Wilsden II v Chatburn (134)
236-9          Cononley v Bradford & Bingley III (184-7 rsp)
234-6          Cononley v Haworth WE (171)
232-9          Embsay II v Crossflatts II (88-8)
227-9          Haworth WE v Bradford & Bingley III (191)
226-2          Embsay II v Cononley (225-6)
225-6          Cononley v Embsay II (226-2)
DIVISION FOUR
SCORES 200 AND OVER
SCORES TEAMS
355-4          Cullingworth II v Long Lee II (80-7)
315-8          Pendle Forest II v Long Lee II (72-7)
311-4          Cullingworth II v Bingley Congs (124)
307-6          Thornton II v Bradley II (158-9)
304-4          Skipton CI v Airedale II (68)
292-3          Bingley Congs II v Long Lee II (93-8)
290-5          Thornton II v Long Lee II (166)
249-7          Skipton CI v Bingley Congs II (167-5)
248-8          Ingrow II v Bingley Congs II (179)
242-6          Skipton CI v Bradley II (67)
234-4          Thornton II v Riddlesden II (138)
232-3          Skipton CI v Haworth II (121)
226-7          Cullingworth II v Ingrow II (168)
225-6          Thornton II v Bradley II (178-7)
DIVISION FIVE
SCORES 200 AND OVER
SCORES TEAMS
286-3          Cowling II v Cononley II (114)
271-4          Oakworth III v Gargrave II (66)
264-6          Chatburn II v Oakworth III (208-8)
261-8          Haworth WE II v Cononley II (165)
259-6          Chatburn II v Cononley II (52)
252-5          Oakworth III v Sutton II (132-9)
241             Skipton CI II v Haworth WE II (214)
237             Denholme II v Cononley II (178)
226-5          Denholme II v Skipton CI II (106)
WYNN CUP
SCORES 200 AND OVER
SCORE TEAMS
305             Ingrow St John’s v Riddlesden (rsp)
260-9          Haworth Road v Thornton (193)
246-5          Haworth Road v Bingley Congs (200)
240-8          Long Lee v Barrowford (234-6)
237             Denholme II v Cononley II (178)
234-6          Barrowford v Long Lee (240-8)
222-8          Bradley v Cononley (rsp)
210             Foulridge v Cullingworth (rsp)
202-9          Denholme v Chatburn (201)
201             Chatburn v Denholme (202-9)
200             Bingley Congs v Haworth Road (248-5)
COWLING CUP
SCORES 200 AND OVER
SCORES TEAMS
256-8          Wilsden II v Oakworth II (216-9)
242             Wilsden II v Embsay II (197-9)
238             Oakworth II v Ingrow II (156)
236-7          Barrowford II v Gargrave II (111)
236-8          Haworth Road II v Denholme II (77)
228-9          Wilsden II v Haworth Road II (171-8)
222-9          Wilsden II v Barrowford II (79)
216-9          Oakworth II v Wilsden II (256-8)
207-2          Haworth Road II v Cullingworth II (206-7)
206-7          Cullingworth II v Haworth Road II (207-2)
201-6          Haworth WE II v Ingrow St John’s II (86)
HIGHEST SCORE IN DIVISION
DIVISION SCORES TEAMS
Div 1           303-8 Haworth v Cullingworth (143)
Div 2           364-9 Riddlesden v Wilsden (81-7)
Div 3           345-5 Cononley v Eldwick & Gilstead (108)
Div 4           355-4 Cullingworth II v Long Lee II (80-7)
Div 5            286-3 Cowling II v Cononley II (114)
WC            305    Ingrow St John’s v Riddlesden (rsp)
CC             256-8 Wilsden II v Oakworth II (216-9)
HIGHEST AGGREGATE
DIVISION SCORE TEAMS
Div 1           494    Bingley Congs (271-8) v Embsay (223-7)
Div 2           518    Oakworth II (291-5) v Barrowford II (227)
Div 3          611    Chatburn (307-7) v Cononley (304-5)
Div 4          465     Thornton II (307-6) v Bradley II (158-9)
Div 5           472    Chatburn II (264-6) v Oakworth III (208-8)
WC             474    Long Lee (240-8) v Barrowford (234-6)
CC               472    Wilsden II (256-8) v Oakworth II (216-9)
LOWEST SCORE
DIVISION SCORE TEAMS
Div 1           37              Bradley v Ingrow St John’s (265-8)
37      Ingrow St John’s v Haworth Road 202-7
Div 2            34      Sutton v Ingrow (209-7)
Div 3          30              Haworth WE v Wilsden II (149-6)
Div 4          34      Riddlesden II v Cullingworth II (36-2)
Div 5           17                Cowling II v Oakworth III (185-7)
WC             42      Sandy Lane v Haworth Road (44-0)
CC             41      Airedale II v Haworth Road (119)
BIGGEST MARGIN OF DEFEAT
DIVISION SCORE TEAMS
Div 1          288    Ingrow St John’s (265-8) v Bradley (37-9)
Div 2           283    Riddlesden (364-9) v Wilsden (81-7)
Div 3           237    Cononley (345-5) v Eldwick & Gilstead (108)
Div 4           275 Cullingworth II (355-4) v Long Lee II (80-7)
Div 5          207    Chatburn II (259-6) v Cononley II (52)
WC             100    Long Lee (152) v Eldwick & Gilstead (52)
CC              161    Haworth Road II (236-8) v Denholme II (77)

 

OUTSTANDING PERFORMANCES 2013

DIVISION ONE
BATTING
SCORE PLAYER TEAMS
126 no          D Deepal             Ingrow St John's v Crossflatts
125               M Brooksbank      Bingley Congs v Embsay
119 no          A Ayub                Crossflatts v Bradley
118               R Foster              Thornton v Embsay
110               R Ayub                Crossflatts v Embsay
108               R Foster              Thornton v Haworth
104 no          S Welch               Cullingworth v Haworth
103               N Burton              Barrowford v Ingrow St John’s
100               J Hainsworth        Oakworth v Crossflatts
100               A Mohammed      Ingrow St John’s v Foulridge
100               Ja Lickess           Foulridge v Barrowford
BOWLING
SCORES PLAYERS TEAMS
8-43              M Scarborough    Oakworth v Haworth
8-44              J Davison            Oakworth v Thornton
7-17              I Ullah                  Haworth Road v Ingrow St John’s
7-23              M Roberts            Bingley Congs v Haworth
7-28              L Scothern           Thornton v Embsay
7-38              J Rowell               Haworth v Bradley
7-47              J Lambert            Foulridge v Embsay
7-48              A Smith               Oakworth v Bingley Congs
7-55              P Poole               Cullingworth v Embsay
7-56              F Akram              Crossflatts v Haworth Road
7-58              S Robinson          Embsay v Foulridge
7-76              G Marshall           Oakworth v Ingrow St John's
HAT TRICK
PLAYERS TEAMS
D Rowell       Haworth v Bradley
J Lambert     Foulridge v Embsay
A Ayub         Crossflatts v Haworth Road
DIVISION TWO
BATTING
SCORES PLAYERS TEAMS
137               M Day                 Long Lee v Sutton
136 no          B Lawn                Oakworth II v Cowling
131               M Shahnawaz      Riddlesden v Ingrow
131               D Snowden          Sutton v Oakworth II
130 no          M Price                Ingrow v Long Lee
126               N Trowers            Oakworth II v Barrowford II
118 no          J Green               Long Lee v Barrowford II
114 no          M Price                Ingrow v Oakworth II
113 no          G Rishton            Cowling v Oakworth II
111 no          G Rishton            Cowing v Pendle Forest
110               A Taylor               Denholme v Oakworth II
106 no          B Lawn                Oakworth II v Barrowford II
101 no          J Ormerod           Barrowford II v Sutton
BOWLING
SCORES PLAYERS TEAMS
9-64              R Walker             Sutton v Cowling
8-52              R Walker             Sutton v Barrowford II
7-29              M Wear               Denholme v Barrowford II
7-41              J Ellis                  Oakworth II v Wilsden
7-43              M Zulfiqar            Riddlesden v Barrowford II
7-52              A Khalid               Pendle Forest v Riddlesden
7-53              M Dalby               Cowling v Oakworth II
7-58              M Dalby               Cowling v Barrowford II
7-85              M Dalby               Cowling v Glusburn
DIVISION THREE
BATTING
SCORES PLAYER TEAMS
172 no          A Starkey            Cononley v Ingrow St John’s II
170 no          A Starkey            Cononley v Chatburn
149 no          A Blackburn         Sandy Lane v Crossflatts II
135 no          J Coward             Embsay II v Cononley
134 no          D Critchlow          Bradford & Bingley III v Cononley
129               A Starkey            Cononley v Eldwick & Gilstead
125 no          C Calvert             Cononley v Eldwick & Gilstead
115               A Blackburn         Sandy Lane v Bradford & Bingley III
114               J Alvey                Haworth WE v Haworth Road II
104 no          A Blackburn         Sandy Lane v Eldwick & Gilstead
104               Jo Holt                 Haworth WE v Crossflatts II
103               M Davies             Embsay II v Haworth Road II
103               Mi Dennison         Sandy Lane v Cononley
BOWLING
SCORE PLAYER TEAMS
8-23              I Khan                 Wilsden II v Bradford & Bingley III
8-27              N Smith               Gargrave v Bradford & Bingley III
3-34              S Carass             Sandy Lane v Wilsden II
8-36              D Critchlow          Bradford & Bingley III v Eldwick & Gilstead
8-61              C Benfield            Haworth WE v Bradford & Bingley III
8-64              A Benfield            Haworth WE v Haworth Road II
7-4               St Timperley        Eldwick & Gilstead v Gargrave
7-18              J Metcalfe            Embsay II v Crossflatts II
7-18              S Carass             Sandy Lane v Gargrave
7-19              D Critchlow          Bradford & Bingley III v Sandy Lane
7-25              I Khan                 Wilsden II v Eldwick & Gilstead
7-38              A Dobson            Bradford & Bingley III v Wilsden II
7-52              W Smith              Gargrave v Cononley
7-54              M Addy                Crossflatts II v Ingrow St John’s II
7-77              W Naylor             Cononley v Sandy Lane
HAT TRICK
PLAYER TEAMS
St Timperley                   Eldwick & Gilstead v Gargrave
A Booth                          Chatburn v Haworth WE
A Booth                          Chatburn v Eldwick & Gilstead
DIVISION FOUR
BATTING
SCORES PLAYERS
134 no          T Gates               Thornton II v Long Lee II
122               B Whitford           Cullingworth II v Long Lee II
113               M Rendell            Cullingworth II v Long Lee II
111 no          C Raistrick           Bingley Congs II v Long Lee II
110               A Ratcliffe            Haworth II v Ingrow II
108 no          I Henderson         Skipton CI v Bingley Congs II
105               B Pursey             Ingrow II v Haworth II
104               T Gates               Thornton II v Bradley II
102 no          T Gates               Thornton II V Riddlesden II
102               B Hollis                Glusburn II v Pendle Forest II
101 no          M Seward            Skipton CI v Glusburn II
100 no          D Hall                  Cullingworth II v Airedale II
BOWLING
SCORES PLAYER TEAMS
9-5               G Wilmore           Airedale II v Haworth II
9-57              J Stuttard             Skipton CI v Airedale II
8-21              I Mehrban            Riddlesden II v Long Lee II
7-4               M Courtman         Ingrow II v Bradley II
7-13              G Wilmore           Airedale II v Haworth II
7-21              T Zaman              Pendle Forest II v Long Lee II
7-23              A Hayes              Airedale II v Ingrow II
7-25              J Duffey               Riddlesden II v Ingrow II
7-28              D Bright               Haworth II v Bradley II
7-32              J Stuttard             Skipton CI v Cullingworth II
7-33              I Mehrban            Riddlesden II v Skipton CI
7-39              S Butterfield         Long Lee II v Bradley II
7-48              J Drake                Skipton CI v Thornton II
7-48              P Martin               Bradley II v Airedale II
7-98              J Atkinson            Haworth II v Bingley Congs II
7-108            M Baines             Bingley Congs II v Skipton CI
HAT TRICK
PLAYER TEAMS
T Zaman                         Pendle Forest II v Bradley II
D Spencer                      Riddlesden II v Airedale II
DIVISION FIVE
BATTING
SCORE PLAYER TEAMS
112               J Lee                   Oakworth III v Gargrave II
107               A Hallas               Haworth WE II v Gargrave II
107 no          I Burke                Skipton CI II v Foulridge II
106 no          B Fothergill          Oakworth III v Sutton II
101               M Wiggan            Cowling II v Cononley II
BOWLING
SCORE PLAYER TEAM
9-76              A Grace               Sandy Lane II v Sutton II
8-33              K Booker             Sutton II v Skipton CI II
8-49              I Khaliq                Foulridge II v Denholme II
7-23              S Weatherall        Gargrave II v Skipton CI II
7-25              R Storr                Gargrave II v Cowling II
7-31              R Saxby              Gargrave II v Cononley II
7-46              R Suter                Skipton CI II v Foulridge II
7-48              Z Shafait              Cowling II v Denholme II
HAT TRICK
PLAYER TEAMS
R Saxby                          Gargrave II v Foulridge II
A Gerrard                       Denholme II v Cononley II
WYNN CUP
BATTING
SCORES PLAYERS TEAMS
117 no          M Cox                 Airedale v Sutton
110 no          W Smith              Gargrave v Airedale
103               N Riaz                 Ingrow St John’s v Riddlesden
COWLING CUP
BATTING
SCORE PLAYER TEAMS
115               S Mahmood         Wilsden II v Haworth Road II
107 no          C Hainsworth       Haworth Road II v Cullingworth II
BOWLING
SCORE PLAYERS TEAMS
6-33              J Duffey               Riddlesden II v Long Lee II
6-39              S Ali                    Haworth Road II v Cullingworth II

 

 

FIRST WICKET PARTNERSHIP
DIVISION ONE
SCORE PLAYER TEAMS
207               A Copping & M Brooksbank        Bingley Congs v Embsay
191               M Adil & R Ayub                         Crossflatts v Embsay
147               J Hainsworth & R Hopkinson      Oakworth v Embsay
146               K Pollard & R Foster                  Thornton v Embsay
142               M Zahid & D Pearson                 Haworth Road v Oakworth
105               J Hainsworth & R Hopkinson      Oakworth v Thornton
DIVISION TWO
SCORE PLAYER TEAMS
193               S Richardson & G Rishton          Cowling v Oakworth II
168               S Richardson & G Rishton          Cowling v Barrowford II
114               S Richardson & G Rishton          Cowling v Airedale
111               A Broadley & M Price                 Ingrow v Long Lee
104               M Cox & N Ahad                        Airedale v Glusburn
DIVISION THREE
SCORE PLAYER TEAMS
211               Jo Holt v S Chipman                   Haworth WE v Crossflatts II
156               M Taylor & M Holmes                 Haworth Road II v Haworth WE
103               M Braithwaite & N Cartledge       Chatburn v Eldwick & Gilstead
DIVISION FOUR
SCORE PLAYER TEAMS
162               P Shackleton & B Hollis              Glusburn II v Pendle Forrest II
158               T Gates & P Ellis                        Thornton II v Bradley II
121               I Henderson & J Sharpe             Skipton CI v Haworth II
DIVISION FIVE
SCORE PLAYER TEAMS
151               G Jones & M Wiggan                 Cowling II v Cononley II
126               D Gupta & M Glover                   Chatburn II v Gargrave II
WYNN CUP
SCORE PLAYER TEAMS
104               W Smith & S Ridgeway              Gargrave v Wilsden