Notable Performances 2014

DIVISION ONE
SCORES 200 AND OVER
SCORES TEAMS
335-9          Riddlesden v Crossflatts (149-9)
299-5           Riddlesden v Thornton (141)
297-8          Barrowford v Haworth (159-9)
276-7          Oakworth v Riddlesden (232)
272              Bingley Congs v Riddlesden (207)
268-8          Barrowford v Oakworth (183)
262-7           Crossflatts v Barrowford (210-8)
239-6              Barrowford v Embsay (235-6)
238-4           Cowling v Embsay (217-9)
235-6          Embsay v Barrowford (239-6)
234-9           Oakworth v Foulridge (176-8)
232           Riddlesden v Oakworth (276-7)
231-2          Barrowford v Cowling (54)
231-3         Crossflatts v Barrowford (228-8)
231-9          Ingrow St John's v Cowling (195-9)
228-8           Barrowford v Crossflatts (231-3)
227-9          Thornton v Crossflatts (214-6)
224-5          Oakworth v Haworth Road (220-9)
222-8         Embsay v Bingley Congs (216-9)
220-9         Haworth Road v Oakworth (224-5)
219           Ingrow St John’s v Oakworth (102)
217-9          Embsay v Cowling (238-4)
216-9          Bingley Congs v Embsay (222-8)
214-6        Crossflatts v Thornton (227-9)
210-7           Barrowford v Thornton (189)
210-8           Barrowford v Crossflatts (262-7)
208-8         Ingrow St John's v Embsay (177)
207          Riddlesden v Bingley Congs (272-7)
201-9         Haworth Road v Haworth (101)
DIVISION TWO
SCORES 200 AND OVER
SCORES TEAMS
318           Oakworth II v Sandy Lane (87-9)
292-5       Denholme v Sandy Lane (238)
273-3       Oakworth II v Barrowford II (171)
273-6           Ingrow v Glusburn (205-9)
265-7       Wilsden v Sandy Lane (187-8)
254-7        Denholme v Bradley (169-9)
242-8         Long Lee v Chatburn (144)
238          Sandy Lane v Denholme (292-5)
237-9        Long Lee v Sandy Lane (234-9)
235-4           Sutton v Bradley (105)
234-9           Denholme v Wilsden (199)
234-9            Sandy Lane v Long Lee (237-9)
234         Oakworth II v Sandy Lane (72-9)
231-6          Denholme v Glusburn (168)
231-7       Oakworth II v Barrowford II (114)
229-6       Sutton v Hepworth & Idle (190)
226-7           Sutton v Wilsden (225-6)
225-6         Wilsden v Sutton (226-7)
225-8          Glusburn v Chatburn (135)
225-9          Glusburn v Wilsden (59)
217-5         Ingrow v Oakworth II (216)
216         Oakworth II v Ingrow (217-5)
215-3         Glusburn v Sandy Lane (120-9)
215-9           Long Lee v Hepworth & Idle (160)
214           Glusburn v Hepworth & Idle (151)
212-4             Denholme v Long Lee (50)
211         Hepworth & Idle v Denholme (100)
211-6            Glusburn v Oakworth II (175)
210-9          Wilsden v Glusburn (209)
209-8            Chatburn v Hepworth & Idle (99)
209-8             Glusburn v Wilsden (210-9)
207-6            Sutton v Oakworth II (122)
205-9            Glusburn v Ingrow (273-6)
203-8              Glusburn v Oakworth II (163)
200-3              Chatburn v Wilsden (199-9)
200-8           Oakworth II v Wilsden (106)
200             Wilsden v Sutton (115-4 blsp)
DIVISION THREE
SCORES 200 AND OVER
SCORE TEAMS
332-3             Gargrave v Embsay II (215-9)
306-4          Bradford & Bingley III v Thornton II (209-5)
301-6        Embsay II v Cononley (212)
296        Bradford & Bingley III v Haworth WE (158)
276-4        Cononley v Ingrow St John's II (275)
275          Ingrow St John’s II v Cononley (276-4)
266-8         Haworth WE v Gargrave ((219)
259-3         Haworth WE v Cononley (258-7)
258-7         Cononley v Haworth WE (259-3)
253-7           Haworth Road II v Pendle Forest (98)
250          Ingrow St John's II v Gargrave (166)
246         Embsay II v Wilsden II (49-7)
233-4        Thornton II v Embsay II (163)
232-7            Embsay II v Wilsden II (103)
229-8            Skipton CI v Airedale (195)
226-4     Cononley v Haworth Road II (rsp)
220-9       Ingrow St John's II v Thornton II (206-5)
219-3      Ingrow St John’s II v Bradford & Bingley III (147-8)
219       Gargrave v Haworth WE (266-8)
215-9       Embsay II v Gargrave (332-3)
212         Cononley v Embsay II (301-6)
210-9        Haworth Road II v Bradford & Bingley III (183-6)
209-3         Embsay II v Cononley (205-9)
209-5        Thornton II v Bradford & Bingley III (306-4)
209       Haworth Road II v Wilsden II (162-7)
207-8        Airedale v Haworth Road (195-8)
206-5     Skipton CI v Haworth WE (204-7)
206-5        Thornton II v Ingrow St John's II (220-9)
205-6        Wilsden II v Thornton II (202-5)
205-9       Cononley v Embsay II (209-3)
204-7         Haworth WE v Skipton CI (206-5)
202-5        Thornton II v Wilsden II (205-6)
202-9         Bradford & Bingley III v Skipton CI (130)
DIVISION FOUR
SCORES 200 AND OVER
SCORE TEAMS
271-7               Glusburn II v Bingley Congs II (92)
269-8          Airedale II v Ingrow II (89-7)
266-8          Hepworth & Idle II v Foulridge II (85)
260-7          Eldwick & Gilstead v Hepworth & Idle II (258-7)
258-7         Hepworth & Idle II v Eldwick & Gilstead II (260-7)
258-8        Hepworth & Idle II v Denholme II (108-8)
257-8         Oakworth III v Foulridge II (182-8)
247-4        Glusburn II v Ingrow II (228)
245-4        Glusburn II v Crossflatts II (139-9)
239-5          Hepworth & Idle II v Ingrow II (149)
237-4          Hepworth & Idle II v Glusburn II (233-6)
233-6          Glusburn II v Hepworth & Idle II (237-4)
232-8        Glusburn II v Haworth II (229-9)
230-8          Riddlesden II v Bingley Congs II (59)
229-9          Haworth II v Glusburn II (232-8)
228          Ingrow II v Glusburn II (247-4)
227        Eldwick & Gilstead v Haworth II (71-6)
219          Hepworth & Idle II v Airedale II (101)
215-7         Bingley Congs II v Oakworth III (156)
215          Hepworth & Idle II v Bingley Congs II (136)
201-2         Denholme II v Crossflatts II (52-9)
201-7        Glusburn II v Airedale II (112)
DIVISION FIVE
SCORES 200 AND OVER
SCORES TEAMS
249-5               Bradley II v Sandy Lane II (90)
241-4         Chatburn II v Long Lee II (134)
228-4        Haworth WE II v Cononley II (183)
222          Bradley II v Gargrave II (186)
206-3         Cononley II v Skipton CI II (143)
206-4         Sutton II v Cowling II (203-4)
203-4      Cowling II v Sutton (206-4)
200          Bradley II v Long Lee II (170)
WYNN CUP
SCORES 200 AND OVER
SCORE TEAMS
319         Bingley Congs v Hepworth & Idle (169)
240        Ingrow St John’s v Crossflatts (43)
241         Wilsden v Ingrow (176)
COWLING CUP
SCORES 200 AND OVER
SCORES TEAMS
275-4            Haworth Road II v Bradford & Bingley III (52)
246-5              Thornton II v Bingley Congs II (133)
236-5            Haworth Road II v Oakworth II (152)
205         Haworth Road II v Embsay II (180)
204-8        Thornton II v Haworth II (203-8)
203-8         Haworth II v Thornton II 204-8

 

 

HIGHEST SCORE IN DIVISION
DIVISION SCORE TEAMS
Div 1            335-9    Riddlesden v Crossflatts (149-9)
Div 2            318    Oakworth II v Sandy Lane (87-9)
Div 3            332-3     Gargrave v Embsay II (215-9)
Div 4           271-7    Glusburn II v Bingley Congs II (92)
Div 5            228-4     Haworth WE II v Cononley II (183)
WC               319        Bingley Congs v Hepworth & Idle (169)
CC               275-4     Haworth Road II v Bradford & Bingley III (52)
HIGHEST AGGREGATE
DIVISION SCORES TEAMS
Div 1            508       Oakworth (276-7) v Riddlesden (232)
Div 2            530      Denholme (292-5) v Sandy Lane (238)
Div 3            551       Cononley (276-4) v Ingrow St John's II (275)
Div 4            518      Hepworth & Idle II (258-7) v Eldwick & Gilstead II (260-7)
Div 5            419        Bradley II (222) v Gargrave II (186)
WC             488         Bingley Congs (319-3) v Hepworth & Idle (169-8)
CC                407      Thornton II (204-8) v Haworth II (203-8)
LOWEST SCORE
DIVISION SCORES TEAMS
Div 1           37          Crossflatts v Bingley Congs (38-2)
Div 2            31-9          Bradley v Chatburn (32-0)
Div 3            29         Skipton CI v Pendle Forest (148)
Div 4            33         Airedale II v Riddlesden II (35-1)
Div 5            42        Skipton CI II v Haworth WE II (141)
WC               38        Bingley Congs v Haworth Road (125)
CC                51-9        Crossflatts II v Oakworth II (54-0)
BIGGEST MARGIN OF DEFEAT
DIVISION SCORES TEAMS
Div 1            186     Riddlesden (335-9) v Crossflatts (149-9)
Div 2           231        Oakworth II (318) v Sandly Lane (87-9)
Div 3           197       Embsay II (246) v Wilsden II (49-7)
Div 4            181        Hepworth & Idle II (266-8) v Foulridge II (85)
Div 5            107        Chatburn II (241-4) v Long Lee II (134)
WC             197         Ingrow St John's (240) v Crossflatts (43)
CC               223      Haworth Road II (275-4) v Bradford & Bingley III (52)

 

 

OUTSTANDING PERFORMANCES 2014

 

 

DIVISION ONE
BATTING
SCORES PLAYERS TEAMS
163         A Hussain              Riddlesden v Crossflatts
155             I Ahktar    Barrowford v Haworth
151 no       M Shahnawaz                 Riddlesden v Thornton
127            J Khan                  Barrowford v Oakworth
109 no              L Roberts                  Barrowford v Embsay
117 no               G Rishton                Cowling v Embsay
117 no        G Marshall               Oakworth v Haworth Road
117             R Ellis                 Haworth Road v Haworth
112              M Shahnawaz         Riddlesden v Haworth Road
102              M Khan       Haworth Road v Oakworth
BOWLING
SCORE PLAYERS TEAMS
7-12               N Safdar             Ingrow St John's v Haworth
7-45              J Rowell               Haworth v Embsay
7-22                M House                   Oakworth v Cowling
7-41              M Paxton              Thornton v Crossflatts
7-54                N Safdar             Ingrow St John's v Riddlesden
7-55                 M House               Oakworth v Bingley Congs
7-66               J Martin                Thornton v Riddlesden
HAT TRICK
PLAYERS TEAMS
F Akram       Crossflatts v Cowling
DIVISION TWO
BATTING
SCORE PLAYERS TEAMS
132 no                B Howell                      Oakworth II v Barrowford II
121 no          M Price                  Ingrow v Oakworth II
108                 T Priestley       Denholme v Glusburn
107                 L Wrathall            Oakworth II v Sandy Lane
105 no            M Price                  Ingrow v Glusburn
105                B Burkill              Denholme v Sandy Lane
102           I Shackleton                 Hepworth & Idle v Long Lee
BOWLING
SCORE PLAYER TEAMS
8-11              C Bean                 Bradley v Oakworth II
8-41            N Williamson                  Glusburn v Barrowford II
7-15             A Booth                Chatburn v Barrowford II
7-34              A Booth                Chatburn v Oakworth II
7-37             S Carass                 Sandy Lane v Long Lee
7-74             A Booth                  Chatburn v Wilsden
HAT TRICK
PLAYERS TEAMS
A Booth       Chatburn v Long Lee
DIVISION THREE
BATTING
SCORE PLAYER TEAMS
135          J Coward               Embsay II v Cononley
132          J Beckwith               Gargrave v Embsay II
131 no          J Coward          Embsay II v Cononley
127           S Chipman              Haworth WE v Gargrave
122           A Pickles            Embsay II v Wilsden II
115                H Starkey                Cononley v Ingrow St John's II
110 no           B Hamid              Wilsden II v Haworth Road II
110                M Cox           Airedale v Haworth WE
109              J Smith                   Gargrave v Embsay II
109         A Swallow           Bradford & Bingley III v Haworth WE
104 no               A Dobson                    Bradford & Bingley III v Thornton II
103 no               A Mahmood               Ingrow St John's II v Bradford & Bingley III
101               S Chipman          Haworth WE v Cononley
100                 I Henderson          Skipton CI v Haworth Road II
BOWLING
SCORE PLAYERS TEAMS
8-50                S Smith                     Skipton CI v Haworth WE
8-68               B Hollis                Glusburn II v Hepworth & Idle II
8-68              A Benfield               Haworth WE v Skipton CI
8-73              D Oldfield             Thornton II v Embsay II
7-13                A Khalid             Pendle Forest v Haworth WE
7-34                M Naveed            Ingrow St John's II v Haworth Road II
7-43               S Smith           Skipton CI v Pendle Forest
7-46                D Pighills              Skipton CI v Gargrave
7-47             S Speak               Embsay II v Haworth WE
7-53                S Smith         Skipton CI v Bradford & Bingley III
HAT TRICK
PLAYER TEAMS
S Smith                      Skipton CI v Pendle Forest
DIVISION FOUR
BATTING
SCORE PLAYERS TEAMS
150           A Ratcliffe                 Haworth II v Glusburn II
123               M Lloyd              Glusburn II v Bingley Congs II
119 no                 A Shires            Denholme II v Crossflatts II
115 no                 D Wood              Hepworth & Idle II v Denholme II
114        R Andrews             Bingley Congs II v Oakworth III
106           S Timperley           Eldwick & Gilstead v Haworth II
100                 P Medley                Hepworth & Idle II v Foulridge II
100                 S Timperley                Eldwick & Gilstead v Riddlesden II
BOWLING
SCORE PLAYER TEAMS
8-7                A Raistrick             Eldwick & Gilstead v Bingley Congs II
8-17               M Baines                Bingley Congs II v Eldwick & Gilstead
8-40               I Khaliq             Foulridge II v Glusburn II
7-51                R Tunnacliffe           Foulridge II v Bingley Congs II
7-52               G Searby             Haworth II v Oakworth III
7-54              D Walsh                Haworth II v Crossflatts II
HAT TRICK
PLAYER TEAMS
A Ejaz                            Airedale II v Haworth II
T Bradley                         Ingrow II v Airedale II
DIVISION FIVE
BOWLING
SCORE PLAYER TEAMS
7-25              S Weatherill                   Gargrave II v Skipton CI II
7-57              J Crossley                 Cononley II v Sutton II
HAT TRICK
PLAYERS TEAMS
Z Shafait                            Cowling II v Gargrave II
WYNN CUP
BATTING
SCORE PLAYER TEAMS
166           B Khan                   Ingrow St John's v Crossflatts
112 no           D Henson                  Wilsden v Ingrow
BOWLING
SCORE PLAYER TEAMS
6-19               A Smith                  Oakworth v Haworth Road
COWLING CUP
BATTING
SCORE PLAYER TEAMS
112 no                P Ellis           Thornton II v Haworth II
108 no           S Mahmood        Haworth Road II v Bradford & Bingley III
104           C Hainsworth        Haworth Road II v Oakworth II
BOWLING
SCORE PLAYER TEAMS
6-23               A Haigh                  Haworth Road II v Bradford & Bingley III

 

 

FIRST WICKET PARTNERSHIP
DIVISION ONE
SCORE PLAYERS TEAMS
123                S Howarth- Hynes & K Pollard        Thornton v Riddlesden
114                 J Hainsworth & G Marshall                           Oakworth v Crossflatts
111                P Gower & J Rowell      Haworth v Bingley Congs
101               M Adil & N Brabury                       Crossflatts v Barrowford
DIVISION TWO
SCORE PLAYER TEAMS
147               M Price & W Exley          Ingrow v Hepworth & Idle
125                J Gallagher & D Duffy          Oakworth II v Sandy Lane
115                 M Oldfield & A Blackburn         Sandy Lane v Wilsden
110                 M Price & W Exley                      Ingrow v Wilsden
DIVISION THREE
SCORE PLAYER TEAMS
138                 I Henderson & I Burke                     Skipton CI v Wilsden II
131               I Henderson & I Burke                  Skipton CI v Thornton II
119           T Starkey & M Bear      Cononley v Wilsden II
115                W Ismail & S Knapper                    Airedale v Thornton II
105               A Hussain & A Mahmood                  Ingrow St John's II v Gargrave
100                 L Barrett & J Beckwith       Gargrave v Ingrow St John's
DIVISION FIVE
SCORE PLAYERS TEAMS
102                D Gupta & M Glover                    Chatburn II v Bradley II
100                 P Calvert & H Sherlcok                      Haworth WE II v Cononley II
WYNN CUP
SCORE PLAYER TEAMS
136               S Wright & D Henson                Wilsden v Ingrow
136               J Hainsworth & R Hopkinson                 Oakworth v Barrowford
107               J Robinson & D Ward               Embsay v Pendle Forest